Przejdź do treści

Darmowy i płatny hosting - czym się różnią?

Sprawdź ofertę hostingów WWW

Hosting jest konieczny do prowadzenia własnej domeny. Jest to związane z faktem, że musi ona pracować w sposób ciągły i stabilny, co wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale nawet skuteczność późniejszego pozycjonowania w Google. Wyróżnić można dwa rodzaje tej usługi, darmowy oraz płatny.

Hosting to usługa polegająca na przeznaczeniu części serwera na rzecz zapisania na nim plików strony internetowej. To właśnie hosting sprawia, że wchodząc o 3 w nocy na daną witrynę, można z niej korzystać, ponieważ owe serwery pracują przez całą dobę. Również hosting pozwala na prowadzenie własnej poczty elektronicznej z rozszerzeniem związanym z adresem domeny, na przykład dla example.com – xyz@example.com, zamiast xyz@gmail/interia/wp itd. Jednak obowiązek płatności za takie usługi wiąże się z konkretnymi parametrami.

Płatny hosting, a darmowy hosting www

Podstawowe różnice to chociażby miejsce na dysku. Niestety, darmowy hosting www zwykle oferuje bardzo mało przestrzeni, która oscyluje w granicach 100-300 MB. Tymczasem nawet najtańsze, jednak płatne usługi dają co najmniej kilka GB! Sprawia to, że chcąc nie płacić, można np. stracić możliwość dodawania kolejnych zdjęć na bloga. Dochodzi do tego fakt, że darmowe rozwiązania wiążą się z serwerami wyposażonymi w przestarzałe dyski HDD, które pracują wolno i są awaryjne. Płacąc, można za to liczyć na szybkie i nowoczesne dyski SSD.

Darmowy hosting www za każdym razem umieszcza reklamy na witrynie klienta. Wygląda to po prostu mało estetycznie, a przy tym dają tamtej firmie zarabiać – jakby nie było – na wysiłku użytkownika do stworzenia ciekawej domeny, uczęszczanej przez licznych internautów. Strona przez to wygląda mało profesjonalnie. Dochodzi do tego fakt, że na stronie umieszczony zostanie baner informujący o tym, że właściciel korzysta z darmowego hostingu.

Istotny jest też limit transferu, czyli ilość danych, która może zostać przesłana do internautów w skali miesiąca. Darmowe rozwiązania mają bardzo niski limit, przez co strona może zostać zablokowana, kiedy witryna będzie często odwiedzana. Tymczasem płatny hosting oferuje bardzo sensowną ilość danych, nawet przy niskim abonamencie.

Do tego wszystkiego dochodzą także dodatkowe usługi. To największa różnica, ponieważ darmowy hosting praktycznie w ogóle nie oferuje owych usług. Płatny hosting natomiast robi to, zależnie od konkretnej oferty. Czasami okazuje się, że w abonamencie można liczyć na darmowe nadanie domenie certyfikatu SSL (zabezpieczenie konieczne przy każdej stronie, gdzie użytkownik może zostawić dane, np. sklep internetowy, blog itd.). Płatne usługi dają wiele możliwości w zakresie liczby kont FTP, dostępu do skryptów i systemów zarządzania treścią.

Nie oznacza to, że hosting darmowy nie jest w ogóle potrzebny. Pozwala on sprawdzić się w prowadzeniu stron internetowych bez konieczności ponoszenia kosztów, co znacznie ułatwia naukę!

Szukasz hostingu?