Przejdź do treści

Co to jest certyfikat SSL i jakie daje korzyści?

Sprawdź ofertę certyfikatów SSL

Chcąc zadbać o odpowiedni komfort i bezpieczeństwo użytkowników, jak i samej domeny należy zatroszczyć się o uzyskanie certyfikatu SSL, który stał się w dzisiejszych czasach standardem. Często jest to darmowa usługa nadawana przez firmę hostingową, jednak nie zawsze. Czasami należy także skorzystać z bardziej zaawansowanego zabezpieczenia. Co to jest certyfikat SSL?

Co to jest i jak działa SSL?

Nazywa się tak swego rodzaju narzędzie będące gwarantem autentyczności domeny i jej właściciela. Przez SSL dane na stronie są szyfrowane, co pozwala stwierdzić, że komunikacja w obrębie strony oraz inne informacje są poufne. Certyfikat SSL to klucz o niemałej długości. Im jest on dłuższy, tym trudniej go złamać. W dzisiejszych czasach wyróżnia się najczęściej certyfikaty o długości 128 lub 256 bit. O obecności SSL świadczy chociażby charakterystyczny znaczek kłódki zaraz przy adresie strony internetowej w przeglądarce. Sprawdzając ów adres, można także zobaczyć https://, zamiast htttp:// (bez certyfikatu).

Certyfikat SSL – co daje?

Jak wspomniane było wcześniej, certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo danych. Z tego powodu uznaje się, że powinien on być używany zawsze na domenach, na których użytkownik ma możliwość zostawienia swoich danych. Chodzi na przykład o hotele, sklepy internetowe, blogi, fora, a także banki i witryny instytucji publicznych (np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Jak można się domyślić, poszczególne strony wymagają innych rodzajów informacji (czasami chodzi tylko o dane do logowania np. forum, jednak banki posiadają adresy, możliwość dokonywania płatności itd.). Z tego powodu wyróżnia się kilka rodzajów SSL, które różnią się przede wszystkim stopniem bezpieczeństwa.

Najbardziej chronione muszą być wspomniane banki i firmy z branży finansowej lub instytucje o delikatnej naturze. Te certyfikaty nazywa się EV. Z perspektywy użytkownika są widoczne w postaci zielonego paska przy adresie domeny.

Mniej zaawansowane szyfrowanie oferują certyfikaty SSL OV. W razie utraty danych z ich winy poszkodowany może się ubiegać o reparacje w wysokości nawet 750 000 zł. To opcja optymalna dla różnych portali, które posiadają bardziej zaawansowany arkusz rejestracji, który wymaga podania np. imienia i nazwiska, czasami adresu. Z tego powodu używają go sklepy internetowe.

Najmniej skutecznym certyfikatem SSL jest DV, nadal jednak sprawdza się w przypadku mniejszych sklepów i różnego rodzaju blogów i systemów CMS (np. WordPress).

Zainteresowany Hostingiem?